A hipotalamusz és az agyalapi mirigy hormonjai
A hipotalamusz (hypothalamus) egy kis régió, amely az agyban helyezkedik el, és számos testi funkciót irányít.
Hormonjai kulcsfontosságú szerepet játszanak az alábbi funkciók szabályozásában, mint az étvágy kontrollálása, szexuális funkciók, viselkedés, vérnyomás és pulzusszám, testhőmérséklet fenntartása, alvás-ébrenlét ciklus és érzelmi válaszok szabályozása.
A hipotalamusz a központi idegrendszer része, a hormonjait valójában idegsejtek termelik. Fő összeköttetésként szolgál az idegrendszer és az endokrin rendszer között, működését mind a külső, mind a belső környezet befolyásolja.
A hormonjai a hipotalamuszt és az agyalapi mirigyet összekötő erekbe választódnak ki, elősegítik vagy gátolják a hormonok felszabadulását az agyalapi mirigyből.
Hormonjai:CRH (Kortikotropin felszabadító hormon)
- Szabályozza a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét, valamint a szervezet nátrium- és vízháztartását.
- Serkenti az agyalapi mirigyet az ACTH (adrenokortikotrop hormon) nevű hormon termelésére.
GnRH (Gonadotropin felszabadító hormon)
- Segíti a szexuális és reproduktív funkciók ellenőrzését, beleértve a terhességet és a tejtermelést.
- Serkenti az agyalapi mirigyet az LH (luteinizáló hormon) és az FSH (follikulus stimuláló hormon) felszabadítására.
TRH (Tirotropin felszabadító hormon)
- Valamennyi sejt anyagcsere folyamatát szabályozó rendszer része, valamint hozzájárul a laktáció hormonális szabályozásához.
- Serkenti az agyalapi mirigyben a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) felszabadulását.
GHRH (Növekedési hormon felszabadító hormon)
- A szervezet növekedését elősegítő rendszer alapvető eleme.
- Serkenti a GH (növekedési hormon) felszabadulását az agyalapi mirigyből.
Szomatosztatin- Ellentétes hatású a GHRH-val, gátolja a GH felszabadulását az agyalapi mirigyből.
Dopamin- Hormonális hatása, hogy elnyomja a laktációt, amíg nincs rá szükség. Gátolja a prolaktin felszabadulását az agyalapi mirigyből.
Oxitocin- Simaizom összehúzó hatása van. Fontos szerepet játszik a szülés során, valamint a szoptatássorán a tejürítés folyamatában is.
Vazopresszin (más néven antidiuretikus hormon - ADH)
- Szabályozza a test vízháztartását, azáltal, hogy befolyásolja a vesék víz visszaszívását.
Az agyalapi mirigy (hypophysis) az agyban található a hipotalamusz alatt. Számos fontos hormont termel, amelyek vagy stimulálják a célmirigyeket (például a mellékveséket, az ivarmirigyeket vagy a pajzsmirigyet), hogy hormonokat termeljenek, vagy közvetlenül befolyásolják a célszerveket.
Az agyalapi mirigy két részből áll: az elülső és hátsó agyalapi mirigyből.
Az elülső agyalapi mirigy hormonjai:LH (luteinizáló hormon) és az
FSH (tüszőstimuláló hormon) szabályozzák a női és férfi nemi hormonok termelését a petefészkekben és a herékben, valamint a csírasejtek - vagyis a petesejtek és a spermiumok termelését.
Az
ACTH (mellékvesekéreg-stimuláló hormon) stimulálja a mellékvese kéregét kortikoszteroid hormonok - elsősorban kortizol -, valamint kis mennyiségű női és férfi nemi hormon termelésére.
A
TSH (tireoideastimuláló hormon) serkenti a pajzsmirigyet a pajzsmirigyhormonok termelésére és felszabadítására.
A
GH (növekedési hormon) kulcsfontosságú szerepet játszik a test növekedésének és fejlődésének szabályozásában. Például serkenti a csontok növekedését, elősegíti a belső szervek, a kötőszövet, az izmok növekedését és szabályozza a reproduktív szervek fejlődését.
Növeli a vércukorszintet azáltal, hogy csökkenti az izomsejtek és a zsírszövetek glükózfelvételét, és elősegíti a máj glükóz előállítását (glükoneogenezist). Emellett fokozza az aminosavak felvételét a vérből és azok fehérjékké történő átalakítását, beépülését. Serkenti a zsírszövet lebontását.
A
prolaktin nevű hormon más hormonokkal együtt a központi szerepet játszik a női emlő fejlődésében, valamint a szülés utáni laktáció megindításában és fenntartásában. A férfiaknál betöltött funkciója még nem teljesen ismert, bár a túlzott prolaktin felszabadulás csökkent nemi vágyhoz és impotenciához vezethet.
A hátulsó agyalapi mirigy nem termel saját hormont, a hipotalamusz által termelt oxitocint és a vazopresszint tárolja. A vazopresszin fontos szerepet játszik a szervezet víz- és elektrolit háztartásában. Az oxitocin serkenti a méh összehúzódásait a szülés során valamint aktiválja a tejelválasztást.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék:Flament-Durand J. The hypothalamus: anatomy and functions. Acta Psychiatr Belg. 1980 Jul-Aug;80(4):364-75.Jenkins JS. The hypothalamus. Br Med J. 1972 Apr 8;2(5805):99-102. doi: 10.1136/bmj.2.5805.99. PMID: 5018317Warlin JF. L'hypophyse [The hypophysis]. Infirm Fr. 1972 Jul-Sep;137:17-9. French.Daniel PM. Anatomy of the hypothalamus and pituitary gland. J Clin Pathol Suppl (Assoc Clin Pathol). 1976;7:1-7. doi: 10.1136/jcp.s1-7.1.1.MOEHLIG RC. The hypophysis--posterior lobe. Med Times. 1959 Sep;87:1151-75.