Márciusban a pajzsmirigyre figyelünk!
A pajzsmirigy egy két lebenyből álló, pillangóforma, belső elválasztású mirigy, mely a nyak elülső részén, a gége alatt és a légcső előtt helyezkedik el. Ez az emberi szervezet egyik létfontosságú mirigye, amely számos alapvető testi funkció szabályozásában vesz részt.
A statisztikák világszerte megdöbbentőek: nyolc nőből egynél pajzsmirigy betegség alakul ki élete során.
Az elmúlt években közel háromszorosára nőtt a pajzsmirigy daganatok száma. 2-3 % rosszindulatú.
Csak az 1 cm nagyobb méretű göb tapintható- Ultrahang vizsgálat nagyon fontos.
A pajzsmirigy betegségei, az okozott fontosabb tünetek, a kivizsgálás módszerei
Forrás: Mit kell tudni a pajzsmirigy betegségeiről? A kivizsgálás és kezelés és a megelőzés lehetőségei.
Betegtájékoztató Írta: Dr. Solymosi Tamás
Pajzsmirigy: így veheted észre, ha valami nincs rendben!
Szervezetünk zavartalan működésében nagy szerepe van hormonrendszerünknek. A különböző mirigyek által termelt anyagok egy sor élettani működés szabályozásáért felelnek. Különösen fontos a pajzsmirigyünk zavartalan működése.
A T3 és T4 hormonok szinte minden élettani funkciónkhoz szükségesek. Befolyásolják az anyagcserét, segítik a testhőmérséklet fenntartását, elengedhetetlenek a normális testi és szellemi fejlődéshez, különösen a magzati és a csecsemőkorban. Hatással vannak a csontok növekedésére és a központi idegrendszer fejlődésére is, serkentik a szív működését, növelik a pulzusszámot, és fokozzák a szívizom erejét.
Mikor gondolhatunk pajzsmirigy működési zavarra és milyen vizsgálatra kérjek időpontot?
Tünetek közül a leggyakoribbak:
Melyik vizsgálatra kérjek időpontot.
Laborvizsgálat
Belgyógyászat
Kardiológia
Ultrahang
Bőrgyógyászat
Pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis)
A hipotireózis egy olyan állapot, amelyben a pajzsmirigy nem termel elegendő mennyiségű hormont, ennek következtében a test anyagcseréje lelassul, ami számos kellemetlen tünetet okozhat. A hipotireózis leggyakoribb okai közé tartozik a Hashimoto-szindróma, egy autoimmun betegség, amely többek között a pajzsmirigy szövetének károsodását okozza.
A pajzsmirigy alulműködésének legfőbb tünetei a
A hipotireózis diagnózisát általában vérvizsgálattal állapítják meg, amely a TSH és a T4 szintjének mérésére összpontosít. Kezelése hormonpótlással történik, általában szintetikus tiroxin formájában.
Vizsgálat: belgyógyászat, laborvizsgálat, bőrgyógyászat, nőgyógyászat,
Pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis)
Hipertireózis akkor alakul ki, amikor a pajzsmirigy túl sok hormont termel, ez pedig a test anyagcseréjének felgyorsulásához vezet, és számos szerv működését befolyásolja.
Olyan tünetekkel jár, mint az:
A hipertireózis leggyakoribb oka az úgynevezett Graves-kór, amely szintén autoimmun betegség, de előidézhetik pajzsmirigy-göbök is, amelyek fokozott hormontermelést váltanak ki. Diagnózisa szintén vérvizsgálattal történik, és többféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre, beleértve a gyógyszeres kezelést, a radioaktív jódterápiát, és bizonyos esetekben a pajzsmirigy műtéti eltávolítását is.
Vizsgálatok: belgyógyászat, laborvizsgálat, ultrahang, kardiológia, nőgyógyászat.
Pajzsmirigygyulladás
A pajzsmirigygyulladás egy másik gyakori probléma, amely vírusos vagy bakteriális fertőzés, autoimmun reakciók, vagy bizonyos gyógyszerek hatásai miatt alakul ki.
Tünetei:
A pajzsmirigygyulladás kezelése függ a gyulladás típusától és súlyosságától, de gyakran magában foglalja a gyulladáscsökkentő gyógyszerek és a hormonpótló kezelés alkalmazását is.
Vizsgálatok: belgyógyászat, laborvizsgálat
Strúma/golyva
Strúmának, vagy más néven golyvának nevezzük a pajzsmirigy megnagyobbodását, mely probléma sok esetben szabad szemmel is látható – nagymamám például évekig küzdött ezzel, és valóban szabad szemmel is látni lehetett a duzzanatot. A strúma jellemzően jódhiány, pajzsmirigy alul- vagy túlműködés, illetve pajzsmirigygyulladás következtében alakul ki.
Jellemző tünetei:
Golyva esetén a kezelés első lépése a jód pótlása és a pajzsmirigyhormon szájon történő, gyógyszeres bevitele. A kezelésre nem (jól) reagáló golyva esetén a pajzsmirigy műtéti eltávolítása is szóba jöhet.
Vizsgálatok: belgyógyászat, laborvizsgálat
Pajzsmirigy-göbök és pajzsmirigyrák
A pajzsmirigy-göbök a pajzsmirigy szövetében kialakuló jó- vagy rosszindulatú csomók. Bár a legtöbb pajzsmirigy-göb ártalmatlan, néhány esetben rákos elváltozásról is szó lehet. Fontos tudni, hogy a pajzsmirigyrák viszonylag ritka!
A pajzsmirigy-göbök tünetei:
A pajzsmirigy-göbök diagnózisa ultrahang-vizsgálattal és biopsziával történik. A kezelés a göb típusától függ: műtétet, radioaktív jódterápiát, vagy – rák esetén – kemoterápiát és sugárkezelést javasolhat a kezelőorvos.
Vizsgálatok: belgyógyászat, laborvizsgálat, ultrahang
A vizsgálatokra 10% kedvezményt biztosítunk márciusban!